Battle of the East 2002

Eesti breiktants elab! See on üks ja ainus järeldus, mida võib teha, kui mõelda sellele rahvamassile, mis oli kogunenud 5. oktoobril Tartu Vanemuise Kontserdimajja selleks, et saada osa iga-aastase breiktantsuvõistluse Battle of The East (BOTE) 2002. aasta versioonist. Tundus, et BOTE-l, mis kogub kuulsust kui Ida-Euroopa võimsaim iga-aastane breiktantsuüritus, oli tase sel aastal astme võrra kõrgemal, kui eelmisel – seda nii organiseerituse, osalevate crew-de kui ka rahva huvi poolest. Siinkohal peaks kindlasti kiitma korraldajaid – kui eelmisel aastal oli siit-sealt kuulda nurinaid, siis seekord tundus, et üritus läks täiesti 10-sse. Isegi endise 2XL-i tüübid, kes end nüüd Soul Militia’ks nimetavad, tulid paremini toime. Arusaamatuks jäi ainult see „kui käkk ütleb hoo, siis sina ütled haa!“ värk. Võta nüüd kinni, mis värk sellega oli.

Aga üritusest – peeti maha headspin’i ja electric boogie võistlus ning loomulikult selgitati välja parimad võistkonnad (võistkondade 1.-2. ja 3.-4. koht selgitati/jagati battle’is). Terve ürituse vältel valisid biite hiphop.ee oma poiss Critikal, Sounds of Hip Hop ürituse vedaja Möls, Miss E & Anna E Soomest ja Tartu breakbeat’i guru Mac.

Electric Boogie võistluse lõpp oli väga tasavägine ja kindlasti väga raske hinnata – finaali jõudsid Conna, Mutant 1, JJ, Rombik ja Gang Breakers’i Aleksander „Android“ Malysh (mõned Hip Hop Café külastajad mäletavad teda vast robotikostüümis mööda Club Hollywoodi põrandat võbisemas). Malysh’i ulmekostüüm seekord enam ei üllatanud ning võitjaks kuulutati eesti tüüp Rombik! Märkimist väärib ka seik, et electric boogie finaali ajal pani üks Soome naisDJ-dest keset tõsist kehaväänamist üht-äkki mingisuguse Nextmen’i loo peale. Finalistid ja ka asjatundlik osa publikust olid selle peale suhteliselt nördinud :(

Head-spin’i võistluse, mille idee võiks võtta kokku lausega „keerle teistest huvitavamalt pea peal“, finaal oli lihtsalt super – kiivriga varustatud Marchel (LAT) varastas Soul Militia tüüpidelt mikrofoni ja beatbox’is pea peal, Patu (EST) kiskus riideid seljast ja Alik (EST) viskas tossud jalast ja tegi spets kujundeid. Tundus, et inimestele läks Patu paljas alakeha Marchel’i ülakehast paremini peale ja headspin’i võistluse lõplik järjestus oli:
1. Patu
2. Marchel
3. Alik

Aga võistkondadest – kõige hullema show esitas konkurentsitult TOP 9 Venemaalt. Esmalt mõjus effektsena juba see, et terve lava oli mehi TÄIS! Kindlasti oli TOP 9-l ka parim kava -tundus, et meestel oli kõik viimase detailini välja mõeldud. Alates sisuliselt täiuslikust esitamisest (nii meeskondlikult kui ka individuaalsed etteasted) ning lõpetades sellega, et muusika oli fantastiliselt kavaga sobitatud ning võimendas laval toimuva effektsust veelgi. Kui lisada, et meeste etteaste lõppes inimestest crew nime TOP 9 moodustamisega laval (vaata pilte), siis võis julgelt oletada, et mehed on endale koha finaalis garanteerinud. Eelmise aasta võitja – Gang Breakers Riiast – oli küll tasemel, aga nende kava meenutas kuidagi kahtlaselt seda, mida nad ka eelmisel aasta esitasid. Eesti crew’dest oli kõige paremal tasemel sünnipäevalaps Dancin Machine, kes oli selgelt ka publiku soosik. Pettumuse valmistas Total Spin Leedust, Soome High Voltage’ilt oleks rohkem oodanud ja ka eesti oma Submission tundus kuidagi alla oma tegeliku taseme esinevat. Tulemused pärast kavade esitamist olid sellised, et 3.-4. koha peale hakkasid battle’ima High Voltage Soomest ja New Shaolin Style Lätist ning 1.-2. koha peale pidid võitlema TOP 9 ja Gang Breakers. Eesti crew’dest jõudiski kõige kõrgemale Dancin’ Machine, kes jäi napilt 4. koha punktidest maha ning pidi lõppkokkuvõttes leppima 5. kohaga. Esimesena peetud New Shaolin Style’i ja High Voltage’i battle’i võitsid lätlased, ning Soome crew pidi leppima 4. kohaga. Seda, mis järgnes battle’il, kus selgitati esikoht, on sõnadega maru keeruline seletada. Ütleme nii, et mõlemad crew’d andsid endast parima ja üldine battle’i fiiling oli fantastiline. Lõpuks lõi TOP 9 oma trumbid siiski lauale (selleks, et neid kirjeldada, pole tõenäoliselt veel sõnu leiutatud!) ning viis lisaks diplomile koju ka parima crew auhinna – 2500 eurot.

Lõppjärjestus oli siis järgmine:
1.TOP 9 (RUS)
2.Gang Breakers (LAT)
3.New Shaolin Style (LAT)
4.High Voltage (FIN)
5.Dancin’ Machine (EST)

Pärast võistlust liikus pidu edasi Sadama Teatrisse, kus peeti maha tõsine afterparty ja samas ka Dancin’ Machine’i 10. sünnipäev – tordi, napsu ja muu sellisega. Veelkord respekt korraldajatele – ootame juba üritust BOTE2003!