Cool D – kõik, mis olete tahtnud küsida

Alustaks sellega, et meil on hiphop.ee boardi peal juba pikemat aega käinud arutelelu, et kas Cool D on kommerts või ei ole. Mis sa ise arvad sellest ja mis sinu jaoks tähendab üldse kommerts? 

Ma arvan, et ta ikka päris kommerts ei ole, kui võtta arvesse muusika iseloomu. Ega ta nüüd mingi päris underground või midagi sellist ka pole, aga usun et päris kommertsi, ehk meie mõistes popmuusika tunnused sellel puuduvad. Need lood mis jõuavad raadiotesse, on erandid ja nii ka planeeritud. Kuna albumi valmistamisel on ka minu eesmärk saavutada piisavalt hea läbimüük, jäädes samas ikkagi meelepärase muusikastiili juurde, ongi need avalikumalt kõlanud lood selleks ka mõeldud ja seepärast natuke lihvitumate tekstidega. Need lood, mis on tehtud igasuguste ürituste jaoks, nagu näiteks Lõpupidu ja Grillfest, pole päris minu omalooming, need on tellimuslikud reklaamlood, kus mul on palutud kaasa lüüa ja miks ma peaks ära ütlema?

Neile, kes arvavad, et sa oled ennast maha müünud, seleta kuidas sa alustasid.

Ei saa aru, mida selle maha müümise all päris täpselt mõeldud on, aga algus oli vaevaline, nagu ikka iga asjaga. Kunagi, kui mulle üldse selline muusikastiil meeldima hakkas, tekkis ei tea kust ka omal soov midagi sarnast teha. On ju ikka nii, et kui inimesele midagi väga meeldib, siis ta püüab seda ka ise jäljendada ning seab endale teatud eesmärgid. Toona oli suurimaks unistuseks anda välja oma album, mis ka peagi teoks sai. See pole küll kellelegi mingi üllatus, et meie pisikeses riigis sellise tookord veel ebapopulaarse muusika tiraazid eriti suured pole, aga asi seegi. Praegu on olukord ikka märksa parem – hip-hop kultuur eksisteerib ja sul pole sellist tunnet, nagu oleks sa ise ja mõned sägad veel kusagil linnas selle stuffi ainsad tarbijad. Igatahes ma arvan, et praegu on märksa lihtsam Eesti oludes plaati välja anda, kui siis oli. Minul õnnestus see tänu oma venna plaadifirmale, kes maksis sellega seonduvad kulud. Keegi ainult ei mõelnud selle peale, et natuke tausta uurida, kas sellise muusika tarbijaid Eesti-fucking-banaaniriigis üldse on? Aga õnneks natuke on ja tundub, et tekib juurde. Selle müümise koha pealt on muidugi mõned inimesed eriti sapised – “ääh, näe raisk on ainult raha peal väljas!” – ütleme nii, et kes siis poleks? Samas see, kui palju sind ostetakse, on ju teistpidi tunnustus ja indikaator sellel, kui populaarne sa oled.

Kas MC, DJ ja producer korraga on lihtne olla?

No ma arvan, et mida rohkemate asjadega tegeled ja mida laiem silmaring, seda lihtsam. Olla MC ja produtsent ei röövi mult muidugi palju aega.

Kuidas tunned ennast kõige kindlamalt? Kas MC-na, DJ-na või producerina?

No eks kõik kolm asja on olulised, aga kõige kindlamalt tunnen end võibolla DJ-na, kuigi usun et tulen ka teiste asjadega ilusti toime.

Mis sa arvad, kas Tartu on sind takistanud või aidanud?

Nii seda, kui teist. Mingit pidi on Tartu väiksus ja kaugus pealinnast olnud kindlasti arengut pidurdav asjaolu ning et siin (Tallinnas) vaadatakse osadele asjadele teistmoodi, kui Tartus. Kuid tagant järele mulle tundub, et toona oli nagu Tartust kuidagi lihtsam silma torgata. Ja ega paljud üldse teadnud, et ma Tartus elasin, mõni arvab siiani, et olen kogu aeg Tallinnas elanud. Muidugi, kui on mingid olulisemad prioriteedid, kui see kus sa asud, või kust pärit oled, siis ei määragi see rolli. On ju sarnaselt mõtlevaid inimesi nii Tartus, Pärnus, Tallinnas, kui ka igal pool mujal.

A-Rühm sinu jaoks?

Tegelikult väga tähtis, sest koos on kamp tüüpe, kes Eesti oludes midagi ka korda saadavad. A-Rühma üllitis peaks just sedavõrd mitmekesisem ja parem olema, et seda genereerivad ja panevad kokku ikkagi selle ala spetsialistid!! A-Rühm tekkis tegelikult minu jaoks küll väga õigel ajahetkel, siis kui just oli tüdimus üksi tegemisest ning oli soov kellegagi midagi koos teha.

Millal A-Rühmal uus plaat tuleb?

Täpselt ei ütle praegu, aga selle aasta sees ja siis kui ta valmis on.

Enda tulevikuplaanid?

Oma uue albumi jaoks on praegu vähe aega olnud, või tegelikult pole üldse olnud, nii et arvan, et selle aastanumbri sees pole seda mõtet valmis kiirustada. Muidugi olen valmis võimalike koostööde ja projektide jaoks.

Sina kui DJ? Mängid sootuks erinevat muusikat, kui ise esitad.

Seda küll, õigemini olem ma seda kogu aeg teinud. Kuna hip-hop üritustel olen suhteliselt vähe mänginud, Tartus oli selliseid üritusi nii harva ja mujale ma ka palju hip-hop üritustele ei sattunud kui DJ, siis loobusin vinüülide kokku ostmisest. Mis mõttega nad nurgas tolmu koguvad, kui neid kusagil mängida pole. Seepärast ongi DJ-na minu väljundiks sootuks teine stiil. Klubides olen ma kogu aeg mänginud ja teen seda ka edaspidi. Seal lasen hea meelega hardhouse-i ja house-i, kuid olude sunnil ka muud.

Lemmikud ja mõjutajad Eestis ja mujal.

No läänekallas mõjutas omal ajal kõvasti, NWA, Dre, Cube ja sellised, aga ka Public Enemy. Hilisematest ei saa kuidagi märkimata jätta selliseid asju nagu Wu-Tang, Gravediggaz, Onyx, Kool Keith, Method Man, Redman. Vanu Ice Cube-i plaate kuulan tegelikult aeg-ajalt veel praegugi. On tegelikult jube mõnus vahel välja otsida mingid vanad plaadid, mida pole mingi miljon aastat kuulanud!

Mis olid su lemmikud albumid / singlid möödunud aastal?

Nooh viimane hea asi, mille ma sain oli loomulikult Ludacris, Ja Rule’iga oli algul niimoodi, et üldse ei läind peale, aga nüüd olen üha tihedamini avastanud end tema mõlemaid albumeid kuulamas. De La Soul oli muljekas, kuigi sihuke suhteliselt leebe asi ja Jay-Z albumil leidus siiski ka mitmeid päris häid tracke.

On sul hiphop.ee lugejatele midagi lõpetuseks öelda?

Popsutage, aga mitte liiga palju, noh nii mõistlikult!! Ha-haa..