Splash 2008

Splash festival 2008 leidis ka seekord aset samas kohas kus eelmisel aastal (Leipzigi kandis kohas nimega Pouch) ning jääb meelde arvatavasti nii ilmade kardinaalse vaheldumise kui ka suurimate üllatajate tõttu.

Esimese päeva peaülesandeks sai leida endale õige vastupidavustasemega jalavarjud, et üldse selles vihmases ja tuulises ilmas hakkama saada. Naljakas on muidugi tõdeda, et eranditult KÕIKIDE Ameerika Ühendriikidest pärit artistide esinemise ajal kadus vihm ja tuli päike välja…Peaks ka lisama, et selle aastane pealava nägi eriti tuus välja.

Esimese päeva pealava silmapaistvamad esinejad olid Dead Prez, M.O.P – kes üllatas täiesti uskumatult energilise ja humoorika laiviga ning lõpetuseks peaesineja rollis loomulikult legendaarne hip-hop vana – Ice Cube. Tuletati ikkagi meelde, et tegu on ’gangsta-rap’-i ametliku alustala ja maaletoojaga mitte lihtsalt suvalistest komöödiatest tuntud näitlejaga. Samas peab nentima, et nagu tavaliselt… ei olnud ka seekord pealava ainus koht kust kvaliteeti leida. Väiksemates telkides võis siis esimesel päeval leida esinejaid nagu The Black Seeds, Dizzee Rascal, kes suutis väikese telgi nii palju rüselevat rahvast kokku tuua, et ei lastud enam inimesi sellesse telki. NING ühe festivali parima esituse teinud kooslus nimega Pete Philly & Perquisite. Kasutades kõiki muusikalisi elemente alates klassikast lõpetades skrätšimisega, oli tegu ühe sügavaima muusikalise muljega kogu festivalilt.

Teise päeva meeldivaimaks üllatajaks sai Saigon, kes on tuntud ka teleserjaalist Entourage. Samas pakkusid meeldivat vahepala ka jamaika laulja Cecile, ka eestit väisanud Little Brother, The Cool Kids, Sean P, jne. Järgnevate lausetega võin pälvida küll suurema jagu kriitikat, kuid kardan, et hing ei anna rahu kui jätan selle mainimata. Splash festivali 2008 üks top5 live-dest …. oli Shaggy. Tean, et see kõlab uskumatult ja paljud lugejatest võib-olla ei saagi skeptilisusest üle ning ma ei süüdista teid. Kuid pean ausalt ültema… et julgelt mitte kõige suurema Shaggy fännina (õigemini on suutnud pea kogu tema tegutsemine mind siiamaani suhteliselt külmaks jätta) … pean siiski nentima, et tegu oli ühe kõige energilisema, positiivsema ning lõbusama live-esinemisega kogu festivali peale kokku. Esitusele tulid kõik tema tuntud ning ka tegelikult juba unustatud hitid ning kolm päeva alkoholi tarbinud sakslased sai see mees küll ilusti tantsima ning kaasa laulma – fakt mida paljud nn. räpi-isad tegelikult teha ei suutnud.
Teise päeva lõpetuseks, muidugi pandi jällegi paika balanss. JAY-Z. Vähe sellest, et kaasas oli kogu bänd ning Memphis Bleek, oli tegu ühe muljetavaldavama kontserdiga, mida mul on üldse olnud au elus näha. Alates lavalisest käitumisest ning lõpetades lugude järjestusega, oli kõik paigas ning 100 protsenti läbimõeldud. Ning kontserdi lõppedes jätkus härral veel aega lugeda üles kõik fännid nii esi- kui tagaridadest keda ta oli esinemise ajal tähele pannud, et need tema kõiki sõnu peast teadsid. Isegi kui see kõik oli lihtsalt show pärast… peab nentima, et kuradi hea mõte.

Kolmas päev nagu juba tavaks on saanud on natuke hõredam kui eelmised. Inimesed pakivad asju ning paljud on juba kodutee jalge alla võtnud. Siiski peab tunnistama, et esinejate jada on ikkagi tugev. Säravaimad kolmandapäeva staarid siis olid järgmised: Looptroop Rockers oma väga energilise ja mõnusa esinemisega nagu alati, lisaks muidugi eraldi atraktsioon on vaadata Embee’d ja tema trummimasinate arsenali. Nii.. siis J-Live, kes ei üllatanud mitte ainult oma sujuva flow-ga vaid ka üllatavalt heade Dj-oskustega. Järgmiseks Gentleman, kes on ühtemoodi armastatud nii Saksamaal kui Jamaikal ning võiks öelda, et isegi kogu maailmas, kellele vähegi reggea muusika midagi peaks tähendama. Veel peaks mainima ära Eesti juurtega räppar Stress Šveitsist, Swollen Members Kanaadast ning legendaarne D.I.T.C. crew NYCst. Päeva lõpetasid täiesti uskumatu Dj-setiga 4 prantslast kelle ühiseks nimeks on Birdy Nam Nam. Üllatuslikult sai nende set suhteliselt elektro-sugemetega agressiivseks, kuid kui lihtsalt kasvõi jälgida nende meeste tehnilisi oskusi, ei saanud keegi rahva hulgast külmaks jääda.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegu on siiski ühe väga kvaliteetse ning tugeva hiphop festivaliga kogu Euroopas ning kellel võimalik võiks seda kasvõi korra elus vaatama minna.

Tänud Splash,

– hiphop.ee team